proj. w przestrzeni miejskiej Łodzi

proj. w przestrzeni miejskiej Łodzi

PUBLIKACJA: 15.11.2020

W miarę rozwoju Polski, coraz bardziej przywiązywana jest uwaga do akcentowania uroków miejsc – jako walorów turystycznych. Jedną z takich ogólnodostępnych akcji jest konkurs „Przecieki sztuki”. Mimo że projekt Oryginau nie wygrał ze swym pomysłem w tegorocznej edycji, to jednak jest mocno uzasadniony, bo powiązany z miastem Łodzią, dlatego chętnie go przedstawię. Jeśli natomiast pojawi się tylko możliwość, to zrealizuję w tak zwanym ‘realu’.

źródło zdj.: https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/mojemiasto/

Dziedzina artystyczna: Instalacja „ŁÓDŹ włókiennicza. Przeszłość wpleciona w dziś.”

Tytuł projektu: „Akcent źródła rozwoju Łodzi w blasku neonu.”

Lokalizacja: Jako główny (preferowany) obiekt, do którego została wykonana wizualizacja jest ul. Nowomiejska 1. Chodzi o fragment bloku, który jest teraz niezagospodarowany, a do tego  niemal w sercu miasta, bo na placu Wolności.

Opis przedsięwzięcia: Pomysłem jest wykonanie instalacji, która będzie akcentowała, że Łódź jest miastem zbudowanym na przemyśle włókienniczym. Nie było by tak duże i znaczące, gdyby nie ten sektor. Dlatego też adekwatnie proponuję dość dużą kompozycje i w znaczącym miejscu centrum miasta. Zwrócenie uwagi na ten czynnik rozwoju proponuję poprzez bezpośrednie wyeksponowanie materiału jak sznurek z włókna (bardziej widoczny niż włóczka). Podkreśliłoby to surowiec i robociznę ludzi jako źródło wpływu na obecne losy miasta. Uważam, że warto pokazać to radosnym przekrojem palety barw. Tym bardziej że mówi się o Łodzi jako o szarym mieście, więc dodanie kolorytu zwalczałoby tę coraz bardziej nietrafioną opinię.

Jeśli natomiast chodzi o sam motyw, to jest on odpowiedzią na współczesny wizerunek miasta. Konkretnie chodzi o centrum przesiadkowe, które zostało powszechnie okrzyknięte stajnią jednorożców. Następnie natomiast postawienie posągu jednorożca. Jako trzeci powiązany element tej tematyki, widzę kompozycję, która pokaże postać wzbogaconą o skrzydła – pegaza. Co ważne jest to postać będąca współcześnie symbolem kultury i sztuki, a także wolności i marzeń. Jak wiadomo, Łódź jest miastem czterech kultur. Wolność i marzenia będą z kolei szczególnie potrzebne Łodzianom między innymi w walce z konsekwencjami COVID-19.

Poza tym pomnik jednorożca miasto nabyło z Japonii za dużą kwotę. Oryginau proponuje jego odpowiednik, wręcz ‘do pary’ lecz co warte uwagi – kompozycja wykonana by była przez mieszkankę miasta Łodzi. Promowanie lokalnych  wykonawców zyskuje również na znaczeniu. Do tego znacznie większe gabaryty. Sama włóczka powinna wywoływać efekt ocieplania panoramy na jeden z powszechnych krajobrazów tj. wyblakłą ścianę w centrum miasta. Główną część czyli postać pegaza chciałabym wykonać w wielkości 6m wysokości oraz 4,7m szerokości (względem skrajnych punktów) – na bazie modelu prototypowego, którego wymiary wynoszą 0,9 x 0,7m.

Proponowana instalacja dobrze wpisałaby się również w ponad 70 istniejących murali, jednak z innowacyjną techniką wykonania. Przyjemnym akcentem dla oka mają być podświetlane napisy wokół głównej postaci, na wzór równie bardzo charakterystycznych dla dawnej Łodzi neonów. Jako mniej kosztowny odpowiednik, a niemal o tym samym efekcie zastosowano by ledony. Według ogólnej opinii Łodzianie tęsknią za tymi klimatycznymi efektami świetlnymi. Miałyby one też stanowić niemal dosłowny przekaz kompozycji, aby każdy mieszkaniec miał jasność odbioru. Reasumując, głównym przesłaniem jest właśnie docenienie poprzedniej epoki – trudu pokoleń we wzrost miasta Łodzi.

Zostały opracowane wszelkie kwestie techniczne oraz wykonany dokładny kosztorys. Aż się prosi żeby dodać ten nowy oryginał do przestrzeni miasta. Trzymajcie kciuki :>

‘Losy’ prototypu można podziwiać TU .

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on pinterest
ORYGINAŁ ikona
POWRÓT DO ARTYKUŁÓW